Prominent & Leading Wholesale Trader from Hyderabad, we offer cruse set ewc 710 x 370 x 770 mm cat. no. s1013200, bandhan alpha full pedestal wash basin (white) bwb 34 + bpd 05, bandhan vision full pedestal wash basin (white) bwb 08 + bpd 04, bandhan rex full pedestal wash basin (white) bwb 29 + bpd 05 and bandhan eage full pedestal wash basin (white) bwb 05 + bpd 04.
₹ 9900 / Piece Get Latest Price
| Toilet Type | One Piece |
| Trap Type | S Trap |
| Flushing Type | twin flush |
| Color | White |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Warranty | 10 Year |
₹ 4492 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Full Pedestal |
| Size (Width x Depth) | 520 mm 430 mm 830 mm |
| Brand | Bandhan |
| Color | White |
| Sales Package | Basin with Pedestal |
| Tap Hole Configuration | 1 Hole (Single) |
| Overflow | With Overflow |
| Finish | Glossy |
The ALPHA is a sophisticated floor-standing wash basin suite that seamlessly blends modern minimalism with everyday practicality. Featuring the BWB 34 basin and the BPD 05 pedestal, this set is specifically designed to maximize space without compromising on style. The basin offers a clean, streamlined washing area, while the full-length pedestal provides rock-solid support and an elegant way to hide all pipework. Finished in a high-gloss glaze, the ALPHA set provides a crisp, hygienic, and organized look to any contemporary bathroom interior.
₹ 4664 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Full Pedestal |
| Size (Width x Depth) | L445 x W570 x H835 mm |
| Brand | Bandhan |
| Color | White |
| Sales Package | Basin with Pedestal |
| Tap Hole Configuration | 1 Hole (Single) |
| Overflow | With Overflow |
| Finish | Glossy |
₹ 3989 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Full Pedestal |
| Size (Width x Depth) | L355 x W465 x H830 mm |
| Brand | Bandhan |
| Color | White |
| Design Type | Compact Modern / Space-Saving |
| Sales Package | Basin with Pedestal |
| Tap Hole Configuration | 1 Hole (Single) |
| Overflow | With Overflow |
| Finish | Glossy |
₹ 4046 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Type | Full Pedestal |
| Size (Width x Depth) | 565 x 430 mm |
| Brand | Bandhan |
| Color | White |
| Design Type | Contemporary / Architectural |
| Sales Package | Basin with Pedestal |
| Tap Hole Configuration | 1 Hole (Single) |
| Overflow | With Overflow |
| Finish | Glossy |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India