Our product range includes a wide range of kohler anthem 3-outlet recessed mechanical thermostatic valve control french gold (k-26347in-9-af), k-26344in-na anthemsix-port recessed mechanical thermostatic valve, k-26342in-na anthem four-port recessed mechanical thermostatic valve, k-26341in-na anthem three-port recessed mechanical thermostatic valve, k-20740in-a-na autosense235+ recessed thermostatic bath and shower valve and kohler anthem six-port recessed mechanical thermostatic valve (k-26344in-na).
₹ 39750 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 530mm x 105mm |
| Features | High-flow thermostatic mixing valve Mechanically controlled thermostatic mixing valve maintains outl |
| Surface Finishing | Brass |
| Temperature Range | Integrated adjustable high-temperature limit stop to control maximum water temperature |
| Color | Brass |
| Packaging type | Box |
| Power | No |
| Weight | 6.5kg |
| Country of Origin | Made in India |
Material
Installation
₹ 44400 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 400mm x 105mm |
| Features | High-flow thermostatic mixing valve G 3/4 female inlet connections G 1/2 female outlets |
| Surface Finishing | Brass |
| Temperature Range | Integrated adjustable high-temperature limit stop to control maximum water temperature |
| Color | Brass |
| Packaging type | Box |
| Power | No |
| Weight | 6Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Material
Installation
₹ 31800 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 160mm x 124mm |
| Features | High-flow thermostatic mixing valve G 3/4 female inlet connections G 1/2 female outlets Antiscald pr |
| Surface Finishing | Brass |
| Temperature Range | Integrated adjustable high-temperature limit stop to control maximum water temperature |
| Color | brass |
| Packaging type | box |
| Power | no |
| Weight | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
Material
Installation
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 1/2 |
| Features | Material Brass valve body KOHLER finishes resist corrosion and tarnishing Installation Recessed |
| Surface Finishing | Brass |
| Temperature Range | 10c and 65 c |
| Color | cp |
| Packaging type | box |
| Power | no |
| Weight | 4.4kg |
| Country of Origin | Made in India |
Material
Installation
₹ 57000 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower / Bathroom Main Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 76320 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Set Temperature | 38°C - 49°C |
| Body Material | Brass |
| Application | Shower / Bathroom / Spa |
| End Connection | Screwed |
| Control Type | Rotary Knob |
| Safety Feature | Hot Shut Off, Anti Scald, Cold Shut Off |
| Mounting | Concealed |
₹ 25440 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower / Bathroom Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 50880 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower / Bathroom Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 44400 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower / Bathroom Main Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Recessed |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 31800 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower / Bathroom Main Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Concealed |
| No Of Outlets | 2 Outlets |
| Body Material | Brass |
| Size | ½ inch |
| Finish | Chrome |
| Handle Type | Knob |
| Connection Type | Threaded |
| Flow Control | Ceramic Disc |
| Application Area | Bathroom, Shower Panel |
| Warranty | 10 Year |
₹ 10150 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Control Valve |
| Port Size | 3/4 inch |
| Pressure Rating | PN16 |
| Body Material | Brass |
| End Connection | Screwed |
| Operation | Manual |
| Media | Water |
| Seal Material | EPDM |
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | HVAC |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | Digital Electronic Thermostatic |
| Refrigerant | (Water-based system) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Concealed Wall Mount |
| Connection Type | Screwed |
₹ 76320 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Multi-outlet Mechanical Control (Up to 6 Outlets) |
| Control Type | Modulating |
| Refrigerant | (Water-based system) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | wall mount |
| Connection Type | Screwed |
₹ 109650 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | Mechanical Push-Button |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 74700 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | Thermostatic |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 103824 / Piece Get Latest Price
| Size | 403 mm x 103 mm |
| Set Temperature | Maximum 49°C |
| Body Material | Brass |
| Application | Shower Outlets (Rain, Handshower, Jets) |
| End Connection | Screwed |
| Control Type | Rotary Knob |
| Mounting | Wall Mount |
₹ 93300 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Industrial |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Concealed |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 97020 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Wall Mounted |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 13680 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Bath and Shower Temperature Control |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Control Type | Dual Knob Manual Control |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Wall Concealed Mounting |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 11410 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Industrial |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 11970 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Industrial |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 14340 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Industrial |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 50700 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Industrial |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | (Bathroom Shower Control) |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Refrigerant | (Water-based System) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 103500 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | (Bathroom Shower Control) |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Refrigerant | (Water-based System) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 56700 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating / Plumbing (Bathroom Shower Control) |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Refrigerant | (Water-based System) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating / Plumbing (Bathroom Temperature Control) |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Control Type | Thermostatic Knob |
| Refrigerant | WATER BASED |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Connection Type | Screwed |
₹ 9089 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower Temperature & Flow Control (3-Way) |
| Connection Size | 15 mm (Standard) |
| Control Type | Thermostatic (Independent Knobs) |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
₹ 1883 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Brass |
| Size | 1/2 inch |
| End Connection | Male Thread |
| Application | Basin Area, WC Area, or Geyser Inlet |
| Pressure Rating | 0.5 bar to 5 bar (Recommended) |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Media | Water |
| Brand | Cera |
₹ 142980 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Other (Luxury Shower Control) |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
₹ 98520 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Other (Luxury Bathroom Shower Control) |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | On Off |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Connection Type | Screwed |
₹ 151256 / Piece Get Latest Price
| Size | 190 mm x 115 mm |
| Set Temperature | Maximum 49°C (with 40°C Safety Stop) |
| Body Material | Brass |
| Application | Shower Panel, Bathroom |
| End Connection | Screwed |
| Control Type | Rotary Knob |
₹ 56392 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Heating |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | Modulating |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Threaded |
| Pressure Rating | 16 bar |
₹ 136200 / Piece Get Latest Price
| Valve Use | Shower Temperature & Flow Control |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Control Type | Rotary Knob & Push Button |
| Body Material | Brass |
| Mounting | Wall Mounted |
| Connection Type | Screwed |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India