Our product range includes a wide range of cera crayon flush cock exposed part chrome (f2008751) 15mm, cera garnet flush cock exposed part chrome (f2002751) standard, cera chromo flush cock chrome (f1019751) 25mm, cera flush valve exposed type silver (f8010301) 32 mm, cera flush cock push type silver (f8020301) 25 mm and cera vine concealed flush cock exposed part kit chrome (f1020751).
₹ 604 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 15 mm |
| Flush Type | Exposed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Urinal, Flush Valve |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 522 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Manual Lever |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Flush Valve, Toilet, Urinal |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 511 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Full Turn |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Single Lever Control |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet, Urinal |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 5544 / Piece Get Latest Price
| Usage | Toilet / Bathroom Fittings |
| Operation | Exposed |
| Inlet Size | 32 mm |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Wall Mounted |
| Flush Type | Single Flush |
| Brand | Cera |
₹ 2728 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Push Type |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Push Button |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 536 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Exposed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Urinal |
The Cera Vine exposed part kit for concealed flush cock is designed for a sleek and modern toilet aesthetic. This kit includes a high-quality operating lever, a cartridge sleeve, and a decorative round flange. Crafted with premium brass components and finished in mirror-like chrome, it ensures durability and a clean, sophisticated look in your bathroom.
The lever provides a smooth operation for effective flushing, while the adjustable flange ensures a perfect fit against the wall tiles. Built with "Evershine" technology, the chrome surface is resistant to scratches and corrosion, maintaining its brilliance over time. This kit is the perfect choice for minimalist bathroom designs where only the essential controls are visible.
₹ 554 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 15 mm |
| Flush Type | Manual |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Quarter Turn (QT) Lever |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Flush Valve, Urinal |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 522 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 15 mm |
| Flush Type | Exposed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Lever Handle (Quarter Turn) |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Flush Valve, Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 2062 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Concealed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Concealed Wall Mounted |
| Finish | Natural Brass (Internal Part) |
| Usage | Toilet |
₹ 1710 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Concealed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Natural Brass (Internal Part) |
| Usage | Toilet, Flush Valve |
₹ 1566 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Concealed |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Natural Brass (Internal Part) |
| Usage | Toilet |
₹ 1386 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Concealed |
| Installation Type | Wall Mounted (Concealed) |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 691 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Half Turn |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Lever Operated |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 3254 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Lever Type |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Flow Control | Half Turn / Lever Operated |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 561 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Half Turn |
| Installation Type | Wall Mounted (Exposed Trim) |
| Flow Control | Cross Handle |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
₹ 30450 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Concealed |
| No Of Outlets | 3 Outlets |
| Body Material | Brass |
| Size | ½ inch |
| Finish | Rose Gold |
| Handle Type | Single Lever |
| Connection Type | Threaded |
| Flow Control | Ceramic Disc |
| Application Area | Bathroom, Shower Panel |
| Warranty | 10 Year |
₹ 3955 / Piece Get Latest Price
| Usage | Commercial and Residential Bathrooms |
| Operation | Manual |
| Inlet Size | 32 mm |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Wall Concealed (In-wall) |
| Flush Type | Single Flush |
| Water Pressure | High Pressure |
₹ 3955 / Piece Get Latest Price
| Usage | Residential and Commercial Restrooms |
| Operation | Manual |
| Inlet Size | 32 mm |
| Body Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting | Wall Concealed |
| Flush Type | Single Flush |
| Water Pressure | High Pressure |
₹ 476 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 25 mm |
| Flush Type | Single Flush (Lever Operated) |
| Installation Type | Concealed |
| Flow Control | Manual |
| Finish | Chrome Plated |
| Usage | Toilet |
₹ 1743 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Cistern Internal Fitting |
| Tank Type | Ceramic Tank |
| Material | ABS |
| Flush Type | Dual Flush |
| Inlet Size | 1/2 inch |
| Outlet Size | 2 Inch |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India