Leading Wholesale Trader of 12x18 feet ceramic floor tiles, 2x4 feet gvt pgvt fllor tiles, 4x4 feet high glossy tiles, hindware fabio s-220 trap one-piece floor mount ewc.white , 20121, 2x4 high gloss vitrified floor tiles and 2x4 gvt floor tiles from Hyderabad.
₹ 210 / Box Get Latest Price
| Size | 12X18 Feet |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Usage/Application | Home |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Color | Multicolor |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet |
| Type | GVT |
| Surface Finish | Glossy |
| Suitability | Floor |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Color | Multicolor |
| Box Weight | 27 |
₹ 85 / sq ft Get Latest Price
| Size | 600x1200 mm |
| Size (Sq ft) | 4x4 |
| Material | Vitrified |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Suitability | Wall |
| Color | Multicolor |
| Surface Finish | Glossy |
High glossy tiles are very shiny and reflective, and are often darker in color to create a luxurious look. They can make a room look brighter and more spacious, and are ideal for homes with lots of light. They can also be a good choice for busy homes because they are easy to clean. High glossy tiles are made with a porous body and a white glaze, and go through a number of tests during manufacturing, including water spraying, brushing, glazing, and hammering. They can be used on floors, walls, and in bathrooms.
₹ 12232 / Piece Get Latest Price
| Mount Type | Floor Mounted |
| Trap Type | S Trap |
| Rim Type | Rimless |
| Flushing Type | 3D Syphonic Flushing |
| Flushing Capacity | 3/6 L |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Installation Type | Floor Outlet |
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Tile Type | Double Charge |
| Color | White |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | High Glossy |
| Type | GVT |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Pattern | Plain |
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Type | GVT |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | High Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 4 mm |
₹ 147 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Size/Dimension | 8X4 Feet |
| Usage/Application | Flooring |
| Type | Double Charged |
| Tile Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Packaging Type | Box |
₹ 2340 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | ABS |
| Flush Type | Dual Flush |
| Compatible Tank | Concealed Tank |
| Finish | Glossy White |
| Plate Shape | Rectangular |
| Actuation Type | mechanical |
| Color | White |
| Brand Compatibility | Hindware |
₹ 1648 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | ABS |
| Flush Type | Dual Flush |
| Compatible Tank | Concealed Tank |
| Finish | glossy chrome |
| Plate Shape | Rectangular |
| Actuation Type | mechanical |
| Color | Chrome |
| Brand Compatibility | Hindware |
₹ 15750 / Piece Get Latest Price
| Size (L x W) | 24” x 20” x 10” |
| Manufacturing Type | Handmade |
| Material Grade | Stainless Steel 304 |
| Thickness | 1.5 mm |
| Bowl Depth | 10 Inch (250 mm) |
| Finish | Satin/Matt |
| Included Accessories | Waste Coupling |
₹ 1771 / Piece Get Latest Price
| Plate Material | ABS |
| Flush Type | Dual Flush |
| Compatible Tank | Concealed Tank |
| Finish | Matte Black |
| Plate Shape | Rectangular |
| Actuation Type | Manual (Push Button) |
| Color | Black |
| Brand Compatibility | Cera |
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 Inch |
| Length | 8 feet |
| Usage/Application | Home |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Matte |
| Antistatic | Yes |
| Coverage area | 10.97 SFT |
| 200x1000 | Matt finish wooden planks |
Wooden plank tiles are tiles made of various materials such as ceramic and forever that mimic the natural beauty of wood. These tiles are perfect for people who are looking to add a natural and organic feel to their space.
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India