Our product range includes a wide range of buy1get1 bandhan pandora(9") single piece, buy1get1 bandhan tessa(9")single piece, hindware venice s-300 trap one-piece floor mount ewc.white 92509, bandhan droplet s & p urinal white - be 01, bandhan iq concealed white (be 03) and bandhan royal concealed white (be 05).
₹ 23486 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Floor Mounted |
| Trap Type | S-Trap |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 inch) |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Brand | BANDHAN |
| Seat Cover Type | PP Soft Close |
| Flushing System | Siphonic Jet |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Shape | Round |
| Toilet Seat Type | Western |
| P-Trap Distance | 180 mm (7 inch) |
₹ 17773 / Piece Get Latest Price
| Material | Ceramic |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Toilet Seat Type | Western |
| Color | White |
| Shape | Square |
Western single piece
₹ 10728 / Piece Get Latest Price
| Product Type | One Piece |
| Trap Type | S-Trap |
| S-Trap Distance | 300 mm (12 in) |
| Brand | Hindware |
| Flushing System | 2D Syphonic & Vortex Flushing |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Color | White |
| Bowl Shape | Round |
| Material | Ceramic |
₹ 4780 / Piece Get Latest Price
| Product Type | European Water Closet (EWC) |
| Trap Type | S-Trap / P-Trap (Dual Compatibility) |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 in) |
| Brand | Bandhan |
| Flushing System | Washdown / Dual Flush Compatible |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Color | White |
| Bowl Shape | Elongated |
| Material | Ceramic |
| Water Consumption | 3/6 LPF |
₹ 6202 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Floor Mounted Water Closet |
| Trap Type | S-Trap (Concealed) |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 in) |
| Brand | Bandhan |
| Flushing System | Dual Flush |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Color | White |
| Bowl Shape | Elongated |
| Material | Ceramic |
| Water Consumption | 3/6 LPF |
The Bandhan IQ Concealed water closet combines modern engineering with a sleek, minimalist design. This floor-mounted unit features a concealed trap that hides the internal plumbing, providing a clean look and making the exterior much easier to sanitize. Finished in a premium high-gloss white glaze, it is highly resistant to stains and chemical erosion. With its refined dimensions of L565 x W340 x H410 mm, it offers a comfortable seating experience while adding a touch of luxury to any contemporary bathroom setting.
₹ 8675 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Floor Mounted Water Closet |
| Trap Type | S-Trap (Concealed) |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 in) |
| Brand | Bandhan |
| Flushing System | Dual Flush |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Color | White |
| Bowl Shape | Elongated |
| Material | Ceramic |
| Water Consumption | 3/6 LPF |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India