We are a leading Wholesale Trader of hindware edge exposed part kit black (f520007grt), cera vine high flow single lever concealed diverter , (f1020901), hindware edge exposed part kit black (f410007grt), kohler parallel aqua turbo 235 recessed bath & shower trim brushed bronze (k-23496in-4sl-bv), cera vine 4-way concealed diverter chrome (f1020731) standard size and cera ruby quarter turn concealed diverter exposed part in french gold (f1005351fg) from Hyderabad, India.
₹ 2489 / Piece Get Latest Price
| Size | ½ inch |
| Type | Single Lever |
| Trim Shape | Square |
| Material | Brass |
| Finish | Matt Black |
| Application | Shower, Geyser |
| Cartridge Size | 15 mm |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 7 Year |
₹ 1536 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Plate Shape | Round |
| Handle Shape | Lever |
| Suitable Fittings | Hand Shower, Overhead Shower |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 10 Year |
₹ 3401 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | Concealed |
| Size | ½ inch |
| Type | Quarter Turn |
| Trim Shape | Square |
| Material | Brass |
| Finish | Matt Black |
| Plate Shape | Square |
| Handle Type | Knob |
| Suitable For | Spout, Hand Shower, Overhead Shower |
| Application | Geyser, Shower |
| Cartridge Size | 15 mm |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 7 Year |
₹ 10302 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Concealed |
| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| No Of Outlets | 2 Outlets |
| Material | Brass |
| Body Material | Brass |
| Finish | Brushed Bronze (PVD) |
| Size | ½ inch |
| Plate Shape | Rectangular |
| Handle Type | Lever |
| Suitable For | Overhead Shower, Spout, Hand Shower |
| Cartridge Size | 40 mm |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
| Mounting Type | Wall Concealed |
| Warranty | 10 Year |
₹ 1612 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated |
| Plate Shape | Round |
| Handle Type | Lever |
| Suitable For | Spout, Hand Shower, Overhead Shower |
| Cartridge Size | 40 mm |
| Mounting Type | Wall Exposed |
| Warranty | 10 Year |
This is the exposed part kit for the 4-way concealed diverter from the Cera Vine collection. It features a sleek, minimalist design with a single lever to control both water temperature and flow between two inlets (Hot & Cold) and two outlets (usually Overhead Shower and Spout).
The set includes a high-quality operating lever and a durable wall flange with a mirror-finish chrome coating. Built with "Evershine" technology, it is resistant to scratches and tarnishing, ensuring a long-lasting premium look. The smooth lever operation allows for precise switching between shower and spout functions, providing a seamless bathing experience.
₹ 1094 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | 2-Way Concealed Diverter |
| Material | Brass |
| Finish | French Gold |
| Plate Shape | Rectangular |
| Handle Shape | Slim Levers |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 5 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1728 / Piece Get Latest Price
| Diverter Type | 2 Inlet 2 Outlet |
| Material | Brass |
| Finish | Chrome Plated (High-Shine Mirror Finish) |
| Plate Shape | Round |
| Handle Type | Lever |
| Handle Shape | Ergonomic Single Lever |
| Suitable For | Spout, Hand Shower, Overhead Shower |
| Cartridge Size | 35 mm |
| Operating Pressure | 0.5 bar |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Mounting Type | Wall Exposed |
| Warranty | 10 Year |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India