Wholesale Trader of a wide range of products which include cera elante wall mounted basin spout chrome finish (f1022653), hindware avior exposed part kit for concealed stop cock (rose gold) f520007rgd, bandhan rainbow central hole basin mixer with 70mm connectors (rb-311) buy 2 get 1 free, bandhan wind series center hole basin mixer (wi-211) buy 2 get 1 free, bandhan stream central hole basin mixer st-611 and truflow by hindware bend 45 degree plain ivory 50mm (2 inch) (cf03000050).
₹ 1625 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Brass |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Handle Type | Single Lever |
| Faucet Style | Pillar Tap |
| Finish | Chrome Plated |
| Water Mixing | Hot And Cold |
| Features | Water Saving, Foam Flow |
| Warranty | 10 Year |
₹ 1573 / Piece Get Latest Price
| Size | ½ inch |
| Type | Quarter Turn |
| Trim Shape | Square Wall Flange with Rounded-Geometric Lever |
| Material | Brass |
| Finish | Rose Gold |
| Application | Shower, Geyser |
| Cartridge Size | 15 mm |
| Installation Type | Wall Concealed |
| Warranty | 7 Year |
₹ 3717 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Quarter-Turn Handles (Hot & Cold) |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Soft Aerated Foam Flow |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 1 Year |
₹ 3666 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Lever |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 7 Year |
The Wind Series by Bandhan introduces the WI-211, a perfect blend of aerodynamic curves and traditional reliability. This Center Hole Basin Mixer is designed for three-hole basins, featuring dual controls for meticulous temperature adjustment. A standout feature is the 70mm extra-long brass connectors, specifically included to ensure a secure fit for thicker countertop materials or deeper basin decks. With its smooth "Wind" inspired contours and high-quality brass construction, it brings a breath of fresh air and durability to any modern bathroom.
₹ 3237 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Ergonomic Lever Handles (Quarter Turn) |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Soft Aerated Foam Flow (Splash-free) |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 7 Year |
| Water Saving | Yes |
₹ 278 / Piece Get Latest Price
| Material | CPVC (Chlorinated Polyvinyl Chloride) |
| Nominal Diameter | 50mm (2 inch) |
| Bend Angle | 45° |
| Bend Type | Plain Bend |
| End Connection | Socket Weld |
| Surface Finish | Polished |
| Usage | Plumbing |
₹ 47 / Piece Get Latest Price
| Nominal Diameter | 15 mm (1/2") |
| Pressure Rating | PN 22.5 (320 PSI) |
| Step Height | 200 mm |
| Material Grade | CPVC SDR 11 |
| Application | Cold Water, Plumbing, Hot Water |
| Color | Ivory |
| Connection Type | Socket |
| Standard | ASTM D2846 |
| Temperature Rating | 82°C |
₹ 4114 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Single Lever |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 10 Year |
| Water Saving | Yes |
₹ 3604 / Piece Get Latest Price
| Handle Type | Dual Lever |
| Spout Type | Fixed Spout |
| Finish | Chrome Plated |
| Mounting Type | Deck Mounted |
| Hole Configuration | Center Hole |
| Flow Type | Foam Flow |
| Material | Brass |
| Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Warranty | 10 Year |
| Water Saving | Yes |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India