Wholesale Trader of a wide range of products which include kohler cruz bath entry grip grab bar polished chrome (k-10701d-cp), kohler complementary bath spout with diverter in vibrant french gold (k-10386in-af), kohler july angle supply stop valve vibrant french gold (k-16086in-4-af), kohler july turn brass angle supply stop valve rose gold (k-16086in-4-rgd), bandhan wind series 2 way angular stop cock (wi-208) buy 2 get 1 free and cera perla single lever wall mount angle cock chrome plating ( f1012201).
₹ 5820 / Piece Get Latest Price
| Bar Length | 254 mm (Approx. 10 inches) |
| Material | Brass |
| Load Capacity | 135 KG |
| Bar Type | Straight |
| Finish | Chrome |
| Installation Area | Shower Area, Beside Commode, Toilet Wall |
| Grip Type | Smooth |
| Mounting | Wall Mount |
₹ 3066 / Piece Get Latest Price
| Spout Type | Diverter Spout |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Finish | French Gold (AF) |
| Material | Brass |
| With Diverter | Yes |
| Spout Length | 191 MM |
| Flow Type | Normal Flow |
| Shape | Round |
| Warranty | 7 Year |
| Suitable For | Shower Area, Bathtub |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Brass |
| Size | 1/2 inch |
| End Connection | Threaded (Male Inlet x Male Outlet) |
| Application | Toilet, Bathroom |
| Pressure Rating | 5.0 bar |
| Handle Type | Cross Handle (4-Prong) |
| Media | Water |
₹ 4725 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Brass |
| Size | 1/2 inch |
| End Connection | Screwed |
| Application | Bathroom |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Handle Type | Lever |
| Finish | Polished |
| Media | Water |
| Temperature Range | 0 to 80 C |
₹ 1626 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Body material | Brass |
| Brand | Bandhan |
| Surface finish | Chrome plated |
| Outlet type | 2 threaded outlets |
| Handle type | Dual Ergonomic Quarter-Turn Levers |
| Usage | Health faucet & jet |
| Connection type | Male thread |
| Warranty | 1 year |
₹ 1489 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Handle type | Single Lever (Quarter-turn operation) |
| Brand | Cera |
| Surface finish | Chrome plated |
| Media | Water |
| Body material | Brass |
| Usage | Geyser line |
Veda Hitesh Kumar (Owner)
Veda Ceramics
Hno 15-70 Plot No9, Maruthi Nagar Medipally
Hyderabad - 500098, Telangana, India